Mustafa Onat's items Go to Must.'s photostream

13 Temmuz 2013 Cumartesi

Edirne

 
İstanbul'dan bir günlüğüne kaçmak isteyenler için alternatif gezi rotası önerisidir. Birçok kez Edirne'ye gitmiş biri olarak Fahri Edirne Elçisi unvanına sahip olduğumu da en baştan ekleyeyim. Detaylara giremeyecek kadar bitkin bir durumdayım ama meselenin ana hatlarını paylaşacağım:

Öncelikle kafa dengi birkaç arkadaşımıza haber salıyoruz. Yol, 2-2,5 saat kadar. Sonrasında Karaağaç'ta açık havada güzel bir kahvaltı. Sizi istediğiniz yere götürmek için garda her an hazır bekleyen bir kara tren. Bu trenin bulunduğu kocaman ve yemyeşil bir gar bahçesi.

Meriç Nehri, nehir üzerindeki köprüler, nehrin kıyısındaki tarlalar ve nehre doğru kıvrılan söğüt ağaçları. Daha önceki gidişlerimde gezi rotama dahil etmediğim için seksen bin kez pişman olduğum Yıldırım Beyazıt Camii ve Külliyesi. Fotoğraflarını çekmeniz için etrafınızda koşuşturacak çocuklar ve onların komik mail adresleri. Yürüyüşünüz boyunca size eşlik eden, gökyüzünden eksik olmayan ve polarize filtrelerinizin gereksiz olduğunu düşündürtecek kadar güzel bulutlar.

Selimiye'nin gölgesinde kalmayan Eski Camii ve duvarlarındaki kocaman ve estetik hat eserleri. Bir kez daha ve ısrarla Park Köftecisi Osman Usta. Kaçıncı kez Edirne'ye gidişim ve bu ısrarımdan vazgeçmem mümkün görünmüyor. Kendisi Türkiye'nin en iyi köftecisidir ve bu konu tartışmaya kapalı. Ve nihayet Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii, külliyesi ve arastası.
 
Edirne'nin eski çarşılarında da biraz dolaştıktan sonra, 2-2,5 saatlik dönüş yolculuğunun sonunda siz değerli misafirlerimizi İstanbul'a ulaştırıyoruz. Ciddi ciddi bu tur şirketlerinin ne sıkıcı bir üslubu varmış arkadaş! Bir daha böyle yazmayacağım. :/

Detaylara girmeyeceğimi söylemiştim. Fotoğrafların bir kısmı Flickr'da, diğer kısmı da bilgisayarımda. Merak eden olursa diye.
 

 

7 yorum:

 1. Merhaba,
  Edirne'ye giderken "Kara Tren"e bindiniz mi, yoksa dekor olarak mı duruyordu? Bindiyseniz bileti nereden aldınız acaba?
  Fotoğraflar çok güzel, elinize, makinenize sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Tren sembolik maalesef :/
   Teşekkürler.

   Sil
 2. Ne güzel hava yakalamışsın vallahi. Artık gitmem lazım benim de.Dediğin gibi hemen şurası esasında.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hava çok güzeldi evet. Öyle kapsamlı bir plan gerekmiyor. Kadıköy'den Beşiktaş'a geçer gibi... :)

   Sil
 3. fotoğrafçılık konusunda profesyonel misin? ben de birkaç aklıma estikçe fotoğraf çekiyorum ama benim makinem profesyonel makinelerden değil canon ixus yine de seviyorum,ilk maaşımla pazarlık ede ede almıştım ben onu sirkeciden :)

  bir de bir iki fotoğraf yarışmasına katılacaktım (para için) ama 300dpi dedikleri birşey vardı ki çözünürlükmüş benimki 180den yukarıya çıkmıyor.neyse sen de fena değilsin :P

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Profesyonel? Hayır, bu işten para kazanmıyorum. Fena olmayan fotoğraflar çekmeye çalışıyorum ;)

   Sil
 4. Lindas imagens. Adorei seu blog.
  Tenha um ótimo dia.
  Anajá Schmitz.

  YanıtlaSil